USA Föderaalreservi endine juht Ben Bernanke kirjutab oma blogis, et kuna Kreeka olukord on maha rahunemas, seisab Euroopa silmitsi juba uue hädaga, milleks on Saksamaa, vahendab Business Insider.
Bernanke kirjutab blogipostituses, et eurotsooni ebaõnnestumise üks põhjuseid on liikmesriikide „väga asümmeetrilised tulemused“. Teisisõnu tähendab see, et näiteks
Saksamaa lõikab kasu rahaliidu nõrgematest liikmetest nagu
Kreeka,
Hispaania ja
Itaalia.
Oma mõtte illustreerimiseks toob Bernanke näite töötuse määrast. Töötuse määr on eurotsoonis alates 2009. lõpust ja 2010. aastast algusest ülespoole liikunud. Toona oli töötuse määr umbes 10 protsenti. Praegu on eurotsooni keskmine töötuse määr veidi üle 11 protsendi ning ületab isegi 13 protsenti, kui Saksamaa välja arvata. Samas on Saksamaal töötuse määr alla viie protsendi.
Bernanke kirjutab oma blogipostituses nii: „Selle asemel, et panustada sisenõudlusele, on Saksamaa efektiivselt valinud rõhumise välisnõudlusele, et kindlustada riigis kõrge tööhõive, mida me näeme erakordselt suure ning püsiva kaubandusbilansi ülejäägi varal. Mis on oluline, on see, et Saksamaa suur kaubandusbilansi ülejääk paneb kohanemise surve neile riikidele, kellel on kaubandusdefitsiit ning kes on sunnitud palkasid ning muid kulutusi vähendama, et püsida konkurentsis.“
Bernanke postituse põhiküsimus on selles, milleks
eurot üldse tarvis on. Tema sõnul näitasid möödunud nädala Kreeka kõnelused, et tegelikult ei huvita kedagi euro tulevik, vaid oma riigi oma. Ja kui see on viis kuidas Euroopas asju ajada, kus ühed saavad teiste arvelt kasu, siis on mitmed analüütikud soovitanud, et euroalast ei peaks lahkuma mitte Kreeka, vaid hoopis Saksamaa ise.
Bernanke usub, et Kreeka abiprogrammist ei saa asja. Pigem on tema meelest vaja pikemat arutelu selle üle, mis saab eurost pikemas perspektiivis, mida euro tahab saavutada ning kuidas nende saavutusteni jõuda.